Zaterdag 8 juli 1497. Lissabon.
Vier schepen vertrekken richting het onbekende. Aan boord: 170 man, drie jaar proviand, kanonnen en astronomische instrumenten. Het doel: India bereiken over zee, langs de zuidpunt van Afrika. Het is een route die nog nooit is gevaren.
Soldaat Álvaro Velho schrijft alles op.
Een dagboek van de eerste reis van Vasco da Gama is het ooggetuigenverslag van een van de meest consequente expedities uit de geschiedenis. Geen mythologisering achteraf, maar directe rapportage: de dag dat het drinkwater op was, de gevechten langs de Mozambikaanse kust, de onderhandelingen in Calicut die keer op keer op niets uitliepen — en toch de doortocht die de handelswereld voor altijd veranderde.
Velho schrijft zonder omhaal. Zijn dagboek laat zien hoe navigatie eruitzag toen kaarten onbetrouwbaar waren en de stroming sterker dan het schip. Hoe contacten met vreemde volkeren gingen van voorzichtige ruilhandel naar gewapend conflict, soms binnen één dag. En hoe een vloot die steeds kleiner werd — door ziekte, storm en verbranding van het bevoorradingsschip — toch deed wat het moest doen.
Dit is de Historica-editie: het volledige dagboek in hedendaags Nederlands, aangevuld met historische bijlagen over de schepen, de bemanning en de routes die Vasco da Gama voer. Toegankelijk voor iedereen, onmisbaar voor wie begrijpen wil hoe de moderne wereld haar contouren kreeg.
HISTORICA
Grote verhalen, herontdekt.
We publiceren alleen reviews die voldoen aan de voorwaarden voor reviews. Bekijk onze voorwaarden voor reviews.